Belediyeler Acil olarak Sıfır Atık Müdürlükleri Kurmalı ve Harekete Geçmelidir.

Bugün Paris anlaşması gibi bir çok uluslararası sözleşmeler artık sadece ülkeleri değil yerel yönetimleride bağlamaktadır. Devlet politika olarak bunu benimsemese bile yerel yönetimler bu konularda kendi imkanları dahilinde çalışmalar yapabilmektedir.

Bu noktadan hareketle, birçok belediyemize baktığımızda dağınık ve plansız bir atık yönetim anlayışı olduğunu görüyoruz. Belki de sorunun en temelden yani yerelden çözerek gitmemiz gerekiyordur. Bu gün belediyelerimiz çıkıyor ve sıfır atık projesi yapıyoruz diyip, kurumların içini rengarenk kutularla dolduruyor ve o kutular orada başı boş kim alacağı belli olmadan kala kalıyor. Bir zaman sonra da çöp kutularına dönüşüyor.

  • Gerçekten sıfır atık uygulamak isteyen belediyeler, ikili toplama sistemi yani organik atıklar ve geri kazanılabilir atıklar için her kapı önüne konteyner yerleştirir ikili toplayabilen araçlarla minimum masrafla bu işi yapar.
  • Sokak sğpğrme elemanlarına ikili kutular verir ve süpürülen atıkları bile ayrı toplar.
  • Sokak direklerine asılan ve etrafa konulan çöp kovalarını ikili olarak revize eder.
  • Metro, Metrobüs gibi raylı sistem hatlarından çöp olarak ne çıkabilir merak ediyorum. Ancak geri dönüşüm kutuları yerine heryerde çöp kovaları var.
  • Büyük şehirlerde çöp aktarma istasyonu adı altında koca devasa alanlar var. Bu alanlara içinde ambalaj olan çöp arabalarını almamak bir çözüm olabilir. Bu tarz gelen araçlara yüksek berteraf bedeli çıkartmakta bir çözüme yol açabilir.
  • Bu aktarma istasyonlarını daha ufak olarak 3 belediye için 2 belediye için yapılabilirse buralarda atıkları tekrar değerlendirilebileceği ön işlem tesisleride oluşturulabilir. En azından çöp kamyonları Zeytinburnu’ ndan çıkıp halkalıya gitmez hem karbon emisyonundan hem de atıkların değerlendirilmesinden büyük fayda sağlanır.
  • Her belediyede farklı bir müdürlüğün köşesine sıkıştırılmış çevre koruma, müdürlükleri artık temizlik işlerini de kapsayacak şekilde genişletilerek tek çatı altında toplanmalı ve sıfır atık müdürlükleri olarak yer almalıdır. Bu müdürlüklerde yetkileri arttırılmış örneğin bir bina mı yapılacak buradan atık odası atık alanı onay yazısı alması şart olmalıdır.
  • Sıfır atık sadece atıkları ayrı toplamak olarak algılanıyor. Ancak sıfır atığın en önemli getirisi israfı önleme, tekrar değerlendirme, az tüketme ve tek kullanımlık plastik, pipet, poşet ve pet şişelerden kaçınmayı gerektirir. Bu konuda belediyeler yeniden çeşmeler yapmalı ve insalar mataraları ile gezmesine imkan sağlamalıdır. Çorba çeşmeleri bile yapan belediyeler içme suyu çeşmeleri yapmaz mı?

Bu konuda acil olarak belediyeler atık yönetimi konusundaki yapılarını değiştirmelidir. Bu ülkenin israf ekonomisinden ve çöpe gömülen milyar dolarlarını kurtarmak için atılacak çok kolay bir adım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir