ÇİNLİ KAĞIT DEVİ ABD’YE YATIRIM YAPACAK

Kaynak: AGED

ND Paper, geri dönüştürülmüş içeriğe sahip kağıt hamuru hatlarını içeren 300 milyon USD’lik yatırım projesini açıkladı.

Hong Kong merkezli Nine Dragons Paper (Holdings) Limited’in Oakbrook Terrace, Illinois, ABD merkezli iştiraki ND Paper, önümüzdeki iki yılda Wisconsin ve Maine’deki fabrikalarına 300 milyon USD’lik yatırım yapacağını açıkladı. Rumford, Maine ve Biron, Wisconsin’de bulunan bu fabrikalar, Kanada merkezli Catalyst Paper’dan Haziran 2018’de satın alınmıştı.
Şirket, yeni fabrikalar üzerinde gerçekleştirdikleri stratejik değerlendirme doğrultusunda “Amerika Birleşik Devletleri fabrikalarının ürün karmasını çeşitlendiren, genel üretim kapasitelerini artıran ve temel olarak önümüzdeki nesiller boyunca var olabilmelerini sağlayacak “çok yönlü bir yatırım stratejisine sevk ettiğini belirtiyor.
Rumford fabrikasında yeni baştan bir geri dönüştürülmüş içerikli kağıt hamuru tesisinin kurulmasını içeren iki projeyi finanse etmek için 111 milyon USD’lik yatırım öngörülüyor. ND Paper’a göre kağıt hamuru hattı, fabrikaya günde yaklaşık 1.200 hava kurutmalı metrik ton üretim kapasitesi ekleyecek.
Ayrıca Maine’de bir kağıt makinesine, makinenin üretim kapasitesini yaklaşık %20 artırmak için tasarlanan bir geniş tabanlı pres monte edilecek.
Vali Paul R. LePage, “Maine’e yaptıkları sürekli yatırımlardan ötürü ND Paper’a teşekkür ederim. 111 milyon USD’lik bu yatırım 50 kişiye yeni istihdam sağlayacak ve ND Paper’’ın Rumford fabrikasında genel rekabetçiliğini  ve istikrarını artırmaya yönelik bağlılığının harika bir örneği,” dedi. Bu yatırım aynı zamanda Rumford fabrikasının mevcut 650 işçisini istihdam etmeyi sürdürmesine yardımcı olacak.
Wisconsin’de Biron Bölümü, 189 milyon USD maliyetle birkaç projeyi devreye alacak. Bu projeler, bir kağıt makinesinin mukavva ürünleri üretimi için dönüştürülmesini ve sıfırdan iki hatlı bir geri dönüştürülmüş içerikli kağıt hamuru tesisin inşasını içeriyor. Kağıt hamuru hatları, fabrika kapasitesini yaklaşık 1.900 hava kurutmalı metrik ton artıracak.
Ayrıca bir su arıtma ve selüloz geri kazanım tesisi, enerji sağlamak için bir paket tipi kazan, hammaddeler için depolama tesisleri ve nihai mallar için depo inşasına da yatırım yapılacak.
Wisconsin’in Stevens Point şehrinden Eyalet Senatörü Patrick Testin, “ND Paper’ı Wisconsin’deki faaliyetlerini genişletme kararından ötürü tebrik ederim. Bu büyük çaplı projeler 350 aileyi destekleyecek istihdamın oluşturulmasına ve tam burada, bizim bölgemizde 27 kişiye yeni istihdamın sağlanmasına yardımcı olacak,” dedi.
ND Paper, hem Wisconsin Ekonomik Kalkınma İşbirliği hem de Maine Ekonomik Kalkınma İdaresi ile iki projede işbirliğinde bulunduklarını belirtiyor.
ND Paper’ın CEO’su Ken Liu, “Uzun vadeli yatırımlar yapıyoruz. Bu proje programı, küresel selüloz stratejimizi güçlü bir şekilde desteklemenin yanı sıra köklü geçmişe sahip bu fabrikaların sürdürülebilirliğini önemli oranda geliştiriyor. ABD merkezli mukavva işletmelerini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda birinci sınıf, maliyet açısından rekabetçi varlıklarla mevcut baskı ve yazım sektörünü ve özel kağıt müşterilerini destekleme taahhüdümüzü güçlendiriyoruz,” diyor.
Nine Dragons Paper (Holdings) Limited, kendisini dünyadaki en büyük geri kazanılmış kağıda dayalı kağıt üretim şirketi olarak tanımlıyor. Nine Dragons, ABD’deki fabrikalarının yanı sıra Çin ve Vietnam’da faaliyet gösteren 39 ambalaj kartonu ve basım-yazım kâğıdı makinesine sahip.
Kaynak: Recycling Industry

Kaynak: AGED

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir