ÇİNLİ KAĞIT ÜRETİCİLERİ KAR BİLDİRİYOR

Nine Dragons kâr tahminini aştı; Lee & Man’ın kazancı yaklaşık %36 arttı.

Finansal Uluslararası Geri Dönüşüm Haberleri Kağıt Temel olarak Çin pazarına hizmet veren Hong Kong merkezli iki kağıt ve karton üreticisi 30 Haziran 2018 tarihinde sona eren dönem için kârlı sonuçlar bildirdi. Nine Dragons Paper Ltd. için 2018 mali yılının sonunu belirten bu tarihte şirket %45 kâr artışı açıklarken, Lee & Man Paper Manufacturing Ltd. ise 2018’in ilk altı ayını tamamladığı bu tarih itibariyle, 2017 yılının ilk altı ayına göre %36 kâr artışı bildirdi.

Nine Dragons, Ağustos ayında 2018 mali yılı kârının önceki yıla göre “en az %60 artacağının beklendiği” yönünde yatırımcıları uyarmıştı. Şirketin kesin rakamları %45,2 brüt kâr artışı gösterirken, öz kaynak sahiplerine atfedilebilir şirket kârı ise yaklaşık %79 artarak 7,85 milyar RMB (1,1 milyar $) olmuştur. Şirketin bu yıldaki satışı 52,8 milyar RMB’ye (7,7 milyar $) ulaştı.
Sonuçlara eşlik eden yorumlarda Nine Dragons Başkanı Cheun Yan, “Çin’e geri kazanılmış kağıt ithalatı yıl boyunca daha kısıtlı hale geldi, [ancak] grup yine de esnek bir tedarik stratejisini sürdürmeyi başardı,” diyor.

Cheun, yazısına şöyle devam ediyor: “Pazardaki büyük bir geri kazanılmış kağıt alıcısı olarak grup, nispeten daha büyük miktarda devlet ithalat kotası elde etmeyi başardı. . Bu durum, fiyat dalgalanması dönemlerinde hammadde masraflarının optimizasyonunu sağladı.

Cheun’a göre Nine Dragons, iç piyasadaki Çin elyafına giderek daha fazla güveniyor. “İç piyasada geri kazanılmış kağıt satın alma değeri, Grubun toplam geri kazanılmış kağıt satın alma değerinin yaklaşık %66’sını oluşturdu.”

Lee & Man Paper’ın Başkanı Raymond Lee, görüşlerinde Çin devletinin kağıt ve karton sektöründe başını çektiği konsolidasyona da dikkat çekti ve “Çin ana kara hükümetinin tedarik kısmında reformlar yürüttüğünü ve son yıllarda çevre koruma politikasını sıkılaştırdığını, kağıt üretim sektöründe yeni yönetmelikleri ve konsolidasyonu etkinleştirdiğini” vurguladı.
Lee, “Kağıt ürünlere yönelik talebin kademeli olarak artması ve artan arz ve talep durumu karşısında grubun, ürün fiyat artışından faydalanabilmesi bekleniyor. Bu olumlu sektör ortamı dikkate alındığında grubumuz, kağıt üretim sektöründeki liderlik konumunu, güçlü teknoloji avantajı sayesinde daha da pekiştirebilecek,” diyor.

2018 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre %36’lık artış açıklayan Lee & Man, ayrıca 16,37 milyar HK$ (2,09 milyar $) satışla, 2017 yılının ilk yarısındaki 11,44 milyar HK$’a (1,46 milyar $) göre yaklaşık yüzde 43 artış bildirdi.
Lee & Man Çin’de beş, Vietnam’da da bir kağıt fabrikasıyla faaliyetlerini yürütüyor. Nine Dragons Çin’de altı, Vietnam’da bir üretim tesisi işletiyor ve 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üç ham selüloz ve kağıt fabrikası satın aldı.

Kaynak: Recyclingtoday

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir