Hindistan Plastik İthalatını Yasaklıyor.

Times of India web sitesinden,

Hindistan Çevre Bakanlığı’nın plastik atıkların ithalatına tamamen yasak getirdi. 1 Mart’ta yayınlanan Bakanlık basın açıklamasından alıntı yapıldı. Yasağın ne zaman yürürlüğe gireceğini belirtmiyor, ancak Times makalesinde, bir bakanlık görevlisi düzenlemedeki değişikliği “acil” olarak nitelendiriyor. Çin, 2018’de plastik hurda ithalatına% 100 yasak getirdiğinden, Hindistan dahil diğer pazarlara malzemeler sevk edildi. Ancak, Hindistan bu artan hacimleri işlemek için geri dönüşüm kapasitesine sahip değil. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan’da her gün 26.000 ton plastik atığın  % 40’ını toplayamıyor.

Bu yasak yürürlüğe girdiğinde Türkiye plastik atık işleme üssüne dönüşebilir. Çin ve Hindistanın alamadığı hurda plastikler ülkemizde işlenerek hammaddelere dönüştürülüp piyasaya sürülerek katma değer ve plastik hammaddesinde dışa bağımlılığımız azalabilir.

Plastik geri dönüşümü ve hurda ithalatı konusunda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar www.sadam.com.tr adresinden destek alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir