Plastik Poşet paraları ne olacak ?

Poşetler ücretli olacak ve poşet kullanımı azalacak. Poşeti ücretli yaparsak bizim emekçi ev bütçesini 3 kr’la döndürmeye çalışan kadınlarımız pazar arabaları şunlar bunlar bir şekilde o poşete o parayı vermez. Ama ilk yıl için tahminim %60 bir poşet kullanımında azalma olacaktır. 

Bu yasanın hedeflediği poşet kitlesi çok dar bırakılmış, asıl toplanması sıkıntı ve doğada en fazla görülen poşetler olan pazar poşetleri ve manav poşetleri kapsamın dışında kalıyor gibi görünmektedir. Böyle olunca çöpe veya doğaya market poşetleri yerine daha fazla çöp poşeti satın alınacağı için çöp poşetleri, Nasıl ve nerede üretildiği bilinmeyen pazar poşetleri ve manav poşetleri doğa canavarı olmaya devam edecek. Sıfır atık konuşulan ülkemizde mutlaka ücretli olmayan bu poşet türlerinin yasaklanması gerektiğini düşünüyorum. 

Poşet başı 25 kr ücret vereceksiniz bu ücret nereye gidecek ve ne kadar bir büyüklük oluşturacak. Ufak bir hesaplama yapalım sizlerle yılda 35 milyar adet poşet kullanılıyor ülkemizde, hadi bunun yarısı market poşeti olsun 17,5 milyar adet eder. Bu miktarında ücretli olması nedeniyle azaldığını hesaplarsak yaklaşık 10 milyar adet poşet kullanılacağı görülmektedir. bu poşetler için alınacak ücret toplamı tam 2,5 milyar TL eder bu paranın 1,5 milyar TL si devletin çevre fonuna gidecek. Geriye kalan 1 milyar TL ne olacak?  düne kadar bedava dağıttığı poşetler için devlet marketleri mi ödüllendirecek, yoksa bu ücretler 2021 yılında başlayacak depozito sistemi için ayrı bir fonda mı birikmeli? bu sayede yıl 2021 e geldiğinde lütfen yasayı erteleyin biz bu makinaları tedarik edemedik dememeleri için elinde bir koz mu olacak? Bunların cevabını konuyla ilgili alt yönetmelikler çıktığında daha iyi şekilde analiz edebileceğiz. 

Şimdilik bu kadar büyük bir paranın marketlerin insiyatifine bırakmanın doğru olmadığını bilmekte fayda var. Halk ayaklanır zengini zengin ediyorsunuz der. Ben burdan uyarmış olayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir